Şanlıurfa’da trajikomik olay! Su borusuna sondaj vurdular

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde trajikomik bir olay yaşandı. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı çerçevesinde birkaç yıl önce Suruç Ovasına su getirildi. Dünyanın en uzun 5’inci tüneliyle suya kavuşan bölgede 560 bin dekar tarım arazisi, basınçlı borulu sulama şebekesi, yağmurlama ve damlama sistemiyle sulanmaya başlandı.

TABAN SUYU YÜKSELDİ

Bazı çiftçilerin bilinçsiz sulama yapması nedeniyle kısa sürede bölgedeki taban suyu yükseldi. Biriken sular nedeniyle sazlık ve bataklıklar oluştu, tarım ürünleri su nedeniyle bozulmaya başladı. Bölgedeki sorunu gidermek için çalışma başlatan ekipler, tarlalara sondaj vurarak taban suyu seviyesini ölçmeye başladı.

BİNLERCE DÖNÜMLÜK ARAZİDE BORUYA DENK GETİRDİLER

Devlet Su İşleri (DSİ) sondaj çalışması yapılması için taşeron bir firmayı görevlendirdi. İlçeye bağlı Uludüz kırsal Mahallesine giden görevliler, tarlaya sondaj yapmaya başladı. Yaklaşık 2 metre derinliğe inen ekipler, büyük bir sürpriz ile karşılaştı.

YERİN ALTINDAN SU FIŞKIRDI

Ekipler çalışmasını sürdürdüğü sırada yerden tazyikli su fışkırdı. Çalışmaları durduran ekipler, ne olduğunu anlamaya çalışırken mahallede yaşayan vatandaşlar olay yerine gitti. Bölgedeki arazilerin su ihtiyacını karşılayan borunun delindiğini fark eden mahalleli boru hattının vanasını kapattırdıktan sonra durumu jandarma ekiplerine bildirdi. Olay yerine giden jandarma ekipleri çevrede önlem alarak herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasını engelledi. Borudan çıkan su nedeniyle bazı pamuk tarlalarının su altında kaldığı öğrenildi.

“TABAN SUYU ÖLÇÜM CİHAZLARI DİREKT SONDAJI ANA HATTIN ÜZERİNE VURMUŞLAR”

Firma yetkililerinin orada boru olduğunu bilmediklerini söyleyen Uludüz Mahalle Muhtarı Servet Gören, “Taşeron firmaya verilen bir ihale sonucu taban suyu ölçüm cihazları direkt sondajı ana hattın üzerine vurmuşlar. Olay neticesinde Uludüz mıntıkasına bağlı L9 suyu komple şu anda kesik durumda. Boruyu deldi yani. Bununla alakalı direk jandarmaya haber verdik. DSİ görevlileri geldi. Sulama birliği görevlileri geldi. Suyu tahliye ettik. Taşeron firma yetkilileri orada boru olduğunu bilmiyorlardı. Sulama birliği yetkilileri firmadan şikayetçi oldu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir